Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä olen, sinä olet, hän on, me olemme, te olette, he ovat
1.0.2 Глагол Быть / Olla. Отрицательная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
En ole, et ole, hän ei ole, emme ole, ette ole, he eivät ole
1.1.1. Глаголы 1-го типа без чередования. Утвердительная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä puhun, sinä puhut, hän puhuu, me puhumme, te puhutte, he puhuvat
1.1.2. глаголы 1-го типа без чередования. Отрицательная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä en puhu, sinä et puhu, hän ei puhu, me emme puhu, te ette puhu, he eivät puhu
1.1.3. Глаголы 1-го типа с чередованием. Утвердительная форма.
kk-k / pp-p / tt-t / k-__ / p-v / t-d / nt-nn / rt-rr / lt-ll / mp-mm / nk-kg
Minä nukun, sinä nukut, hän nukkuu, me nukumme, te nukutte, he nukkuvat
1.1.4. Глаголы 1-го типа с чередованием. Отрицательная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä en nuku, sinä et nuku, hän ei nuku, me emme nuku, te ette nuku, he eivät nuku
1.1.5 Существительные от глаголов 1-го типа
Maksaa — maksu
1.2.1. Глаголы 2-го типа. Утвердительная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä syön, sinä syöt, hän syö, me syömme, te syötte, he syövät
1.2.2. Глаголы 2-го типа. Отрицательная форма.
Выберите правильный вариант спряжения глагола.
Minä en syö, sinä et syö, hän ei syö, me emme syö, te ette syö, he eivät syö
1.2.3. Исключения Tehdä / Делать и Nähdä / Видеть
Впишите правильный вариант спряжения глагола.
Minä teen, sinä teet, hän tekee, me teemme, te teette, he tekevät.
Minä en tee, sinä et tee, hän ei tee, me emme tee, te ette tee, he eivät tee